Indexy daňovej spoľahlivosti, resp. ich obdoby sú nástrojmi finančných správ, ktoré majú motivovať podnikateľov plniť si svoje povinnosti. Zároveň slúžia aj ako metrika spoľahlivosti spoločnosti či živnostníka pre ostatných podnikateľov. V tejto analýze hodnotíme daňovú spoľahlivosť firiem a živnostníkov na Slovensku (index daňovej spoľahlivosti) a v Česku (nespoľahliví platcovia a nespoľahlivé osoby) v roku 2023.
Kľúčové zistenia:
- Slovensko malo v roku 2023 vyšší podiel nespoľahlivých subjektov ako Česko. Na Slovensku medzi menej spoľahlivé subjekty patrili 4 % firiem a 0,5 % živnostníkov.
- V Česku bolo za nespoľahlivých platcov označených vyše 0,3 % firiem a 0,03 % živností a za nespoľahlivé osoby 2 % firiem a 0,07 % živnostníkov.
- Zvyšok firiem na Slovensku hodnotila Finančná správa SR ako spoľahlivé, resp. veľmi spoľahlivé a len vyše 41-tisíc subjektov spadalo do kategórie nehodnotené. Spomedzi živností bolo skoro 750-tisíc živnostníkov nehodnotených (71,4 %).
- V Česku je najvyšší počet „nespoľahlivcov“ v stavebníctve a v sektore predaja a prenájmu nehnuteľností.
V analýze sa ešte dozviete:
- prečo finančná správa v Česku a na Slovensku vyhodnocuje daňovú spoľahlivosť podnikateľov a čo im prináša kladné či záporné hodnotenie;
- v ktorých odvetviach na Slovensku a v Česku podnikalo v roku 2023 najviac menej spoľahlivých firiem a živnostníkov alebo nespoľahlivých platcov a osôb;
- koľko z nespoľahlivých firiem je v likvidácii, v konkurze či reštrukturalizácii, prípadne má na krku platobný rozkaz;
- ktoré známe spoločnosti sa ocitli medzi daňovo nespoľahlivými subjektami;
- v akých krajoch a okresoch sídli najviac nespoľahlivých subjektov.
Kompletná analýza daňovej spoľahlivosti spoločností na Slovensku a v Česku je dostupná v službe FinStat Premium.