Analýzy August 2021

Analýza hospodárenia nefinančných podnikov za rok 2020

Domácnosti vykupovali obchodné reťazce, vysedávali pred televízormi a oveľa menej cestovali. Viac na internete stávkovali a nakupovali odevy či elektroniku. Kým najviac zasiahnutá exportne orientovaná priemyselná výroba sa už z pandémie zotavuje, cestovnému ruchu a segmentu HORECA ťažké časy ešte neskončili.

Vlani sme prestávkovali 4% HDP

Do konca júla 2021 zverejnilo hospodárske výsledky za účtovný rok 2020 viac ako 231-tisíc nefinančných podnikov. Nikoho azda neprekvapí, že po rokoch rastov im v dramatickom pandemickom roku 2020 tržby klesli o 6,1% na 185 miliárd eur. A čistý zisk sa prepadol až o 11,3% pod 6,8 miliardy eur.

EBITDA, čiže prevádzkový výsledok zvýšený o odpisy a znížený o zisk z predaja majetku, sa im však znížila len o dve percentá. Zisková marža, ktorá sa ráta ako podiel EBITDA na tržbách, sa vďaka tomu mierne zlepšila. Na deväť percent. To znamená, že do konečného hospodárskeho výsledku podnikov prehovorila významne nielen amortizácia, zisk/strata z predaja majetku alebo finančné operácie, ale v prípade viacerých kľúčových firiem aj rozhodujúca tvorba či rozpúšťanie opravných položiek a rezerv.

Utilities rulez!

Domácnosti vlani vo veľkom vykupovali obchodné reťazce, sedeli doma a sledovali televíziu. A oveľa menej cestovali. Viac na internete stávkovali, čítali správy a nakupovali odevy či elektroniku. Pozitívny vývoj tržieb zaevidovali vďaka pandémii zdravotníci (s výnimkou kúpeľov) a biznis s liekmi (hlavne veľkodistribútori). Podrástli i dodávatelia vody a plynárenský sektor.

A ako FinStat avizoval už v máji, na základe predbežných dát, významne sa darilo tiež kuriérom – na rozdiel od klasickej pošty. A finančným maklérom, ktorí majú nového lídra Partners Group. Nárast tržieb, profitu aj marží vykázali IT firmy zamerané na programovanie, predovšetkým vďaka Pixel Federation, ktorá vyvíja počítačové hry, ale aj medzinárodne pôsobiacemu Esetu, ktorý developuje antivírusové programy.

Nárast tržieb by zaznamenalo aj odvetvie výroby, prenosu, rozvodu a predaja elektrickej energie. Teda nebyť legislatívnej zmeny, ktorá však rozvodným spoločnostiam ubrala nielen z tržieb, ale porovnateľné stovky miliónov eur aj z nákladov (podpora obnoviteľných zdrojov energie prešla na štátnu spoločnosť OKTE). Rozvodné (a investične náročné) giganty paralelne s „legislatívnym“ poklesom obratu vykázali prudký nárast marží EBITDA, ktoré prevýšili 50%. Slovenské elektrárne, najväčší podnik v branži, ktorý elektrinu vyrába, pracuje s pätinovou prevádzkovou rentabilitou tržieb.

Najväčšie výpadky obratu hlásilo stavebníctvo a priemysel, hlavne ten automobilový a firmy z iných odvetví naň nadviazané. No tieto dominantné odvetvia ekonomiky sa dokázali udržať v zisku, zatiaľ čo reštaurácie, cestovné kancelárie a hotely sa prepadli do často likvidačných strát. Priemyselná výroba sa zotavuje (vrátane metalurgie). Napriek akútnemu nedostatku vstupov, najmä polovodičov, ktorý v oživení limituje primárne automobilky. Cestovnému ruchu a segmentu HORECA však ťažké časy ešte neskončili.

Jedli sme a pili doma

Najväčšie maloobchodné reťazce zverejnia vlaňajšie výsledky, ako obvykle, až na začiatku septembra. Ale už teraz je jasné, že britské Tesco a nemecké sestry Lidl a Kaufland sa umiestnia v prvej desiatke najväčších slovenských firiem podľa celkových tržieb. A ak ich obrat vlani stúpol aspoň o desatinu, teda rovnako ako porovnateľne veľkej domácej sieti spotrebných družstiev Coop Jednota, maloobchod (bez lekární a predaja pohonných hmôt) by si za rok 2020 zaknihoval najväčší absolútny prírastok tržieb zo všetkých odvetví.

V sortimente expandujúcich reťazcov dominujú potraviny. To sa odrazilo vo vyše 7%-nom prírastku tržieb poľnohospodárov. Nebyť celoplošného prepadu u najvýznamnejších chovateľov ošípaných (mor prasiat), ktorí stále vykazujú najvyššiu ziskovú maržu v odvetví (vyše 25%), agrosektor by zaznamenal aj nárast čistého profitu. Výkon odvetvia potiahli pestovatelia obilia, ktorým celkový čistý zisk stúpol o polovicu.

Spracovateľom potravín narástli nielen tržby, ale aj celkový čistý zisk. Ten skoro zdvojnásobili. Vylepšili si tiež maržu EBITDA, ktorou však za agrobiznisom aj producentami nápojov zaostávajú (červené kolmice predstavujú priemernú maržu EBITDA za odvetvie v roku 2020). O výrazné zlepšenie v potravinárstve sa postarali spracovatelia červeného mäsa, cukrovarníci a mliekarne. Najväčší pekár chleba a pečiva Penam z českej skupiny Agrofert skresal miliónové straty až k nule a dopracoval sa k pozitívnej marži. No hydinárom, hlavne EU Poultry a Hydine Slovensko, sa tržby i ziskové marže prepadli dramaticky.

Naopak, výrobcom nápojov klesli vlani tržby i zisky, hoci priemerná marža EBITDA sa nezmenila (13,6%). Najväčšie poklesy obratu i profitu zaznamenali producenti piva a sladu. Slabšie tržby si zaknihovala Kofola, najvýznamnejší výrobca nealkonápojov, i seredský vinársky líder Hubert J.E., ktorý sa špecializuje na výrobu šumivých vín. Likérky na pandémiu nadávať nemôžu. BGV, ktorá destiluje napríklad whisky Nestville, sa vymanila zo strát do viac ako trojmiliónového zisku a spomedzi najväčších slovenských výrobcov nápojov vykázala suverénne najvyššiu maržu.

Dedoles tromfol značkové odevy

Predajcom kozmetiky a drogérie vlani tržby stúpli vďaka sieti Teta, ktorej však pre nárast osobných nákladov výrazne klesol profit. Najväčšia (nemecká) sieť dm drogerie markt síce oba parametre vylepšila, no týkajú sa obdobia pred druhou vlnou pandémie. Zato účtovný rok najväčšieho predajcu elektroniky spoločnosti Nay skončil v marci 2021. Zimné lockdowny sa mu nepriaznivo podpísali pod tržby, ale už tak robustný čistý zisk posilnil o štvrtinu. Nárast profitu vykázali aj veľké hobby markety, hoci trhový líder Hornbach aktuálne výsledky predstaví až koncom augusta.

Skoro o polovicu vylepšil maržu EBITDA domáci predajca nábytku Tempo Kondela. Jeho menej úspešný konkurent Möbelix SK pracuje v polovičnou ziskovosťou. Výsledky rakúskeho hráča však zahŕňajú väčšiu časť pandemického obdobia (účtovný rok mu skončil v marci 2021). Na čísla lídrov (IKEA a JYSK), ktoré budú obsahovať posledný lanský kvartál a prvý tohtoročný polrok, si treba počkať na koniec leta.

Dramatické poklesy zaznamenali vlani predajcovia obuvi a značkových odevov. Tým najväčším padol obrat dovedna o toľko, o koľko stúpli tržby celého zdravotníctva (bezmála 70 miliónov eur). Doplatili hlavne na to, že ich kamenné pobočky boli pre pandémiu často zatvorené. Zákazníci nakupovali viac na internete.

Výsledky najaktívnejších nemeckých odevných portálov Zalando.sk a Aboutyou.sk sa z tunajších registrov nedozvieme. Ich slovenskému konkurentovi Dedoles.sk sa však obrat viac než strojnásobil na bezmála 50 miliónov eur. Čistý zisk mu poskočil na 3,4 mil. EUR. Vyšší zaznamenalo už len najväčšie Pepco, ktoré ale predáva neznačkové odevy. A účtovný rok mu skončil už v septembri, pred druhou vlnou pandémie.

Výroba odevov, textilu a obuvi si vlani zisky udržala, hoci tržby odvetviu klesli o 84 miliónov eur. Podpísala sa pod to hlavne štvorica najväčších obuvníckych fabrík (Rieker, Lowa, Ecco a Gabor), ktorým tržby padli dovedna o vyše 55 mil. EUR. Prvým trom sa zhoršili aj výsledky po zdanení. Jedine Rieker si dokázal udržať maržu EBITDA (2,2%), hoci hlboko pod priemerom celého odvetvia (7,3%).

Pandémia proti mobilite

Najväčší absolútny prepad tržieb zaznamenali odvetvia súvisiace so zníženou pandemickou mobilitou, ktorá obmedzila dopyt po dopravných prostriedkoch, palivách či službách dopravcov. V rámci automobilového sektora sa to netýka len samotných automobiliek a dodávateľov autodielcov, ale tiež výrobcov pneumatík či predajcov áut. Navyše, aj v iných odvetviach prispeli k celoplošnému útlmu v priemysle subdodávatelia napojení na „automotive“, ako sú napr. výrobcovia rôznych plastových, textilných, sklárskych a elektrických komponentov, káblov, klimatizácií alebo ložísk.

Hoci dvom najväčším automobilkám klesli tržby a dramaticky aj zisky, prvá trojka (vrátane trnavskej PCA) vytrvala v bezpečnom pluse. Volkswagen aj Kia sa dokonca udržali v prvej desiatke najziskovejších nefinančných podnikov, v spoločnosti nezasiahnutých energetických gigantov. Tunajšia najmladšia a najmenšia automobilka – nitriansky Jaguar Land Rover (jej ročný obrat sa pohybuje v stovkách miliónov eur), zverejní výsledky za účtovný rok končiaci v marci až začiatkom jesene.

Pokles tržieb a zisku zaznamenala aj skupina Continental Matador, ktorá v Púchove vyrába pneumatiky pre osobné i nákladné autá. No obe jej dcéry podvihli ziskové marže významne nad 20%. Rovnaký vývoj majú za sebou kysucká a skalická dcéra nemeckého koncernu Schaeffler, ktorý sa špecializuje na výrobu ložísk, primárne pre automobilový priemysel. Padol im obrat i profit, no marže zdvihli, hoci oproti pneumatikárom nie sú ani polovičné. Medzi ložiskármi zabodovala považskobystrická Thyssenkrupp Rothe Erde. Darilo sa jej v segmente ložísk pre veternú energetiku. Narástol ako jediný, medziročne o 60%.

Absolútny pokles tržieb v strojárskom priemysle by bol bez ložiskárov pätinový. Za pokles zisku ostatných strojárov tak zodpovedá najmä spišské Embraco, ktoré vyrába kompresory pre chladiace zariadenia. Zisková marža mu prudko padla tesne pod priemer strojárstva (7,6% bez ložísk). Naopak, tržby i zisky si vylepšil dunajskostredský Schindler, ktorý vyrába výťahové kabíny a šachtové komponenty a ktorý si nadpriemernú ziskovú maržu dokázal udržať.

Leopoldovské výnimky

Za prepad tržieb v elektrotechnike môžu najväčší výrobcovia spotrebnej elektroniky Samsung a Foxconn, výrobca pračiek Whirlpool či michalovský závod BSH Drives and Pumps, ktorý vyrába elektromotory pre bielu techniku. No kým tieto spoločnosti sa udržali v zelených číslach, senický dizajnér a výrobca svietidiel OMS či topoľčiansky producent osvetľovacích modulov pre autá ZKW Slovakia sa prepadli do miliónových strát. ZKW sa spolu s ZF Active Safety, ďalšou elektrotechnickou firmou napojenou na automobilky, ocitli v rebríčku desiatich najstratovejších priemyselných podnikov, kde dodávatelia automotive prevládajú.

V desiatke najstratovejších podnikov sa umiestnili aj dva hutnícke konglomeráty – košické železiarne U.S. Steel a žiarska hlinikáreň Slovalco. Ich straty sa síce medziročne zmiernili, no v prípade košických hutí vďaka kovidovej podpore štátu. Za červenými číslami železiarní stojí hlavne prepad odbytu, a to nielen v segmente automotive, ale aj stavebnej ocele. Svetlá výnimka, ktorá si polepšila čistý zisk i ziskovú maržu, je Cortizo z Novej Bane, menší producent hliníkových profilov. Alebo žiarsky Nemak, výrobca hliníkových autokomponentov, ktorý si v inak hlboko stratovej metalurgickej branži udržal čistý profit, napriek prepadu o tretinu, nad 10 miliónmi eur a ziskovú maržu pri luxusných 20 percentách.

Suverénne najväčšiu stratu medzi priemyselnými podnikmi zaznamenal Slovnaft, ktorý sa zaoberá rafináciou ropy a predajom finálnych pohonných hmôt vo vlastnej maloobchodnej sieti. Keďže počas pandémie ľudia menej jazdili vlastnými autami či mestskou i medzimestskou autobusovou dopravou, pokles obratu i ziskov postihol aj najväčších predajcov palív OMV, Shell a Orlen Unipetrol. Tí si však dokázali udržať kladný výsledok a britský Shell dokonca zvýšil ziskovú maržu výrazne nad priemer palivárskeho subodvetvia.

Leopoldovskí biopalivári Enviral a Meroco si tržby pozdvihli. Nárast ich zisku predstavuje prakticky celý vlaňajší prírastok profitu chemického priemyslu. Za takmer 11-miliónové zlepšenie čistého zisku väčšieho Enviralu však môžu nielen úspory v medzispotrebe, ale aj to, že na rozdiel od roku 2019 netvoril vlani opravné položky k dlhodobému majetku.

Zabrali kotle a vagóny

Kovovýroba (bez kotlov), ktorú tvorí veľký počet menších spoločností, zaznamenala jeden z najväčších absolútnych prepadov tržieb v priemysle. Skoro o sedminu jej klesol aj zisk, no priemerná zisková marža sa mierne zvýšila. Naopak, výrobcovia kotlov, bojlerov a radiátorov zabrali. Za zlepšením tržieb a profitu sú hlavne dvaja skalickí lídri – Vaillant a Protherm, ktorým pomohol export na nemecký a turecký trh. Menšiemu Prothermu stúpol profit o vyše tretinu a maržu EBITDA vytiahol výraznejšie nad 9,2-percentný priemer celej kovovýroby.

Solídne nárasty vykázala i výroba železničných vozňov, ktorej dominuje popradská Tatravagónka ovládaná Alexejom Beljajevom a Michalom Lazarom. Čistý zisk zdvojnásobila na takmer 30 miliónov eur. Pokles exportu vagónov na nemecký a švajčiarsky trh jej viac než kompenzovali francúzski, poľskí, belgickí a českí odberatelia. Polepšila si aj menšia, personálne prepojená opravárenská spoločnosť ŽOS Vrútky, ktorá sa zo straty vymanila nielen vďaka silnejšiemu odbytu, ale aj rozpúšťaniu rezerv.

Naopak, jeden z najväčších prepadov tržieb (-122 mil. eur) i zisku (-45 mil. eur) má za sebou výroba celulózy, papiera a spracovanie dreva. No kým výrobcovia dosák a papierovej hygieny zisky posilnili, výrobca celulózy Bukocel sa prepadol pre pokles odbytu do straty. A najväčšej firme v odvetví ružomberskému Mondi SCP sa profit zrazil na menej ako štvrtinu nielen pre dramatický výpadok exportu papiera do západnej Európy, ale aj pre slabšie výnosy z precenenia finančných záväzkov.

Účtovné mimikry

Tržby prevádzkovateľov hazardných hier vlani klesli o vyše 660 miliónov eur. Je to však dôsledok toho, že jeden z dominantných hráčov zmenil metodiku ich vykazovania. Od lanského roka eviduje v tržbách už len čistý rozdiel medzi prijatými stávkami a vyplatenými výhrami. Ďalší konkurenti v tržbách účtujú o celých prijatých stávkach. A aby to bolo zložitejšie, štvrtý dominantný hráč má stávky v ostatných prevádzkových výnosoch, a ešte k tomu v čistom vyjadrení.

Ak by sa metodika výpočtu zjednotila na hrubom prístupe, to znamená, že by tržby vyjadrovali, koľko peňazí klienti za rok prestávkovali, dopracovali by sme sa k celkovému obratu hazardu na úrovni 3,8 miliardy eur. Medziročne by to bolo zhruba o 870 miliónov eur viac. Pre porovnanie, 3,8 miliardy eur predstavuje viac než štyri percentá slovenského hrubého domáceho produktu a zodpovedá bezmála dvojnásobku sumy, ktorú štátny rozpočet vynakladá ročne na všetky základné a stredné školy.

Odvetvie hazardu sa vlani rozdelilo na dve odlišne sa vyvíjajúce skupiny. Úspešné stávkové kancelárie, ktoré sa opierajú čoraz viac o internetový biznis, a prevádzkovateľov kamenných kasín a herní, kam klienti pre pandemické opatrenia chodievali oveľa menej. Dynamickú skupinu reprezentuje štvorica známych značiek (Fortuna, Niké, Tipos), ktorú vedie nový líder Tipsport. Tá vlani posilnila čistý profit o toľko, o koľko si ho pohoršilo 15 najväčších prevádzkovateľov kasín a herní.

Najhorší po automotive

Po automobilovom priemysle zaznamenalo najväčší absolútny prepad zisku stavebníctvo. Padol o 126 mil. eur, respektíve o viac ako tretinu. Tržby stavebným podnikom klesli na prvý pohľad „len“ o 5,5 %, no pri robustnosti odvetvia je to bezmála 600 miliónov eur, porovnateľná hodnota s tou, o ktorú podrástli dosiaľ reportované tržby maloobchodníkov (bez lekární a PHM).

Stavbári majú svoje „ohnivko“ i v rebríčku najstratovejších podnikov. Je ním Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo, líder segmentu výstavby budov, ktorý zaznamenal aj bezkonkurenčne najdramatickejší prepad hospodárskeho výsledku v celom stavebníctve (o 36,3 mil. EUR). Vlani ho negatívne a predvlani pozitívne ovplyvnila tvorba a rozpúšťanie opravných položiek a rezerv.

Bezmála na štvrtinu padli tržby Goldbecku, niekdajšej trhovej dvojke v segmente výstavby budov, ktorý sa zároveň zosunul do miernej straty. Väčší úbytok tržieb v stavebníctve vykázala už len Skanska SK, špecialista na výstavbu diaľnic. Najvyšší profit vo výstavbe budov, odhliadnuc od developerských SPV bez zamestnancov, ako sú Sky Park Residences či VI Group Matadorka, ohlásil Dynamik Holding. Ten si ho však celý našľahal dividendami od dcéry Dynamik Construction, ktorá napriek jej miernemu poklesu naďalejpracuje s najvyššou maržou EBITDA medzi najväčšími staviteľmi budov.

Dominantným staviteľom ciest vedno klesli tržby a buď sa ponorili do strát, alebo sa im zisky prinajmenšom scvrkli. Teda s výnimkou Granvie, ktorá si robustný profit ďalej posilnila. Jej štátom garantované výnosy však súvisia už iba s prevádzkou a údržbou časti rýchlostnej cesty R1.

Stratu vlani výrazne prehĺbila trhová jednotka D4R7 Construction, ktorá stavia diaľničný obchvat Bratislavy. A päťka Colas Slovakia, ktorý sa k 1.1.2020 zlúčil s porovnateľne veľkými Cestami Nitra. Colas sa dokonca po troch rokoch znova ocitol v hľadáčiku konkurzných sudcov, ktorí v júli, na návrh malého veriteľa, začali konkurzné konanie a preverujú, či je stavbár naozaj v úpadku.

Niekdajšia štvorka Skanska sa prepadla pre výpadok biznisu na domácom trhu do straty. No pomôcť by jej mohol štátny kontrakt na výstavbu diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala (s problematickým tunelom Višňové) za bezmála 255 miliónov eur, ktorý Skanska podpísala v apríli 2021.

Dráma v gastre a cestovnom ruchu

Cestovným kanceláriám padli tržby zhruba rovnako ako stavbárom. O 565 miliónov eur. Ide ale o podstatne menšie odvetvie. Absolútny i relatívny pokles sú preto dramatické. Obrat odvetvia sa doslova zrútil o viac než 80%. Mnohým najväčším hráčom prestal biznis prakticky existovať. Až na pár výnimiek popadali všetci do strát. Medziročne sa čistý zisk odvetvia zmenil z bezmála 14 miliónov eur na stratu prevyšujúcu 17 miliónov eur. A to ešte lanské čísla nepublikovala skromne zisková trhová jednotka Pelicantravel.com, ktorá v roku 2019 utŕžila skoro 95 miliónov eur.

Reštauráciám sa tržby znížili „len“ o pätinu. Toto odvetvie však bolo v strate už v roku 2019. Vlani ju viac než zdvojnásobilo. A skutočná situácia bola v branži, ktorá časť tržieb či osobných nákladov v účtovníctve ani nepriznáva, pravdepodobne ešte horšia. Ako FinStat avizoval už v máji, darilo sa firmám, ktoré pôsobia v rýchlom občerstvení. Najmä fastfoodovej sieti McDonald’s a jej franchizistom. Oveľa horšie dopadli prevádzkovatelia klasických reštauračných zariadení. Tým tržby padli často o tretinu (Medusa Restaurants Petra Štecka) až o polovicu (Aldente Pavla Benčíka, Bevanda).

Najväčšie medziročné zhoršenie absolútneho hospodárskeho výsledku po zdanení si ale zaknihovali hotely. Najviac k tomu prispela skupina Tatry Mountain Resorts (TMR), ktorá vlani dotvorila robustnú opravnú položku ku krátkodobému úveru poskytnutému poľskej dcérskej spoločnosti, či Best Hotel Properties zo skupiny J&T, ktorej vypadli výnosy z predaja cenných papierov. No najväčšie prepady hospodárskeho výsledku vykázali prakticky všetci veľkí hotelieri, ktorým tržby padli o 50 až 80%. Kým horským rezortom môže v aktuálnej sezóne pomôcť na nohy domáca klientela, 4- a 5-hviezdičkové mestské hotely si na tradičných zahraničných hostí ešte počkajú.

Pavol Suďa
Pavol Suďa Hlavný analytik
pavol.suda@finstat.sk